„Ku Tatrom się wrócę… Z Hiszpanii do Zakopanego. Życie i dzieło Mariana i Jadwigi Maurizio”

07.03.2015–31.05.2015

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza – filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Zamoyskiego 25
ZAKOPANE

ŚR-SB: 10:00-18:00
ND: 11:00-16:00

Zobacz mapę

Organizatorzy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Kuratorzy wystawy: Jacek Kukuczka i Piotr Worytkiewicz (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie)

Wystawa poświęcona życiu i działalności dwojga wybitnych, a szerzej nieznanych postaci na trwałe związanych z Zakopanem i ... odległą Hiszpanią.
Na wystawie prezentowane są m. in. etnograficzne i literackie pasje Mariana Maurizio Abramowicza, część unikalnej kolekcji fotografii wykonanych w Hiszpanii lat 40. i 50. XX wieku, dziś znajdującej się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Ekspozycja przypomni też sylwetkę Jadwigi Maurizio i translatorski dorobek wybitnej tłumaczki (m. in. prozy Stanisława Lema). Po raz pierwszy światło dzienne ujrzą oryginalne rękopisy, listy, przedmioty z epoki oraz fotografie wykonane zarówno w Hiszpanii, jak i podczas nielicznych pobytów w Polsce, w tym w Zakopanem i na Podhalu, w latach 60. XX wieku.
Patronat honorowy: Ambasada Hiszpanii w Polsce oraz Róża Thun, Posłanka do Parlamentu Europejskiego.
Wystawa z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Biblioteki Jagiellońskiej UJ w Krakowie, Instytutu Cervantesa w Warszawie oraz z kolekcji prywatnej Piotra Worytkiewicza.