„Człowiek” - Wystawa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego

24.04.2015–28.05.2015

Zakliczyńskie Centrum Kultury – Galeria PODDASZE, Rynek 1
ZAKLICZYN

PN-PT: 8:00-20:00

Zobacz mapę

W obecnym roku fotografia obchodzi swoje 175. urodziny. Wprawdzie znacz­nie wcześniej prowadzono udane próby rejestrowania obrazu, jednak pro­blemem okazywało się jego zatrzymanie (obraz znikał). W 1839 roku Louis Jacques Daguerre zaprezentował światu swoją metodę na wykonanie zdjęcia, zwaną dagerotypią.
Ciekawość prowadziła człowieka do poznawania coraz to nowych technik – kalotypii, cyjanotypii, albuminy, mokrej płyty kolodionowej, gumy chro­mianowej i innych. Dla zwykłego zjadacza chleba były to rzeczy całkowicie niedostępne. Zbyt skomplikowane i zbyt drogie. Do chwili, gdy pod koniec 19. stulecia George Eastman wprowadził na rynek aparat na błonę zwojową, reklamując go hasłem: „You Press the Button, We Do the Rest" – „Naci­skasz spust, a my robimy resztę". W 1900 roku aparat taki kosztował tylko jednego dolara. Jak łatwo się domyślić wpłynęło to na wielką popularyzację fotografii.
Przez kolejne stulecie fotografowano używając większych i mniejszych apa­ratów. Kolejnym bumem i modą na fotografowanie było oddanie w ręce mas aparatu cyfrowego. Teraz, gdy prawie każdy ma aparat fotograficzny, choćby ten w telefonie komórkowym, ilość produkowanych obrazków jest wręcz nie­policzalna.
Pewna część ze wspomnianych lat pokrywa się z działalnością Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, które, między innymi, w latach 1980, 1987 oraz 1989 organizowało pokonkursowe wystawy pt. „Człowiek". Dzisiejsza wystawa nawiązuje do czasów minionych także tytułem. To co wydarzyło się wczoraj przechodzi do historii a fotografia pomaga łapać te ulotne chwile. Zdjęcia wiernie towarzyszą nam w chwilach ważnych. Przeglądając albumy podróżujemy w naszych wspomnieniach. Zapraszając na wystawę pozwolę sobie postawić tezę: nie byłoby fotografii bez człowieka, ale także nie byłoby człowieka bez fotografii.

Tomasz Sobczak Prezes TTF